top of page

Nie takie czasy straszne, jak je malują?


blog post czasy gramatyczne; grammar tenses

Bardzo wiele osób uczących się angielskiego ma kłopot z opanowaniem czasów gramatycznych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to wyjątkowo obszerne zagadnienie. Ponadto w szkołach uczniowie często zasypywani są teorią – różnymi zastosowaniami każdego z 12 (!) czasów, co dla osób będących jeszcze gdzieś na początku swojej drogi językowej może być bardziej niż przytłaczające. I często niepotrzebne, bo przecież w nauce języka chodzi o zdolność komunikowania się bez przeszkód, w sposób naturalny i poprawny, a to jest możliwe bez uczenia się na pamięć samych suchych reguł.


Daj sobie czas, połącz to z praktyką i osiągnij sukces w tym trudnym zagadnieniu!1. First things first


Po pierwsze trzeba zastanowić się, jaki jest Twój cel. Jeśli chcesz znać angielski na poziomie, który umożliwi Ci porozumiewanie się z innymi, to skup się na podstawowych czasach, a jak już opanujesz je na tip-top, możesz zwiększyć zakres zainteresowania o kolejne. Niektóre z nich są rzadko używane na co dzień, więc nic się nie stanie, jak dłużej poćwiczysz te podstawowe, a bardziej skomplikowane odłożysz na później. Nie staraj się ogarnąć wszystkiego na raz, bo grozi to zniechęceniem, wypaleniem i bałaganem w głowie. Finalnie zapamiętasz mniej i na krótko. Gwarantujemy, że jeśli poświęcisz chwilę na każdy z czasów i na ćwiczenia z nim związane, temat nie będzie się już wydawał taki trudny. Zasada więc brzmi: powoli, dokładnie i nie skupiaj się na samej teorii!2. Praktyka


Sensowniej będzie połączyć teorię z praktyką. Ćwicz, rozwiązuj zadania i staraj się nie popełniać błędów w rozmowie. Ważniejsze niż zapamiętanie wszystkich zasad dotyczących wszystkich czasów jest to, żeby jak najczęściej używać języka obcego – wówczas gramatyka nie będzie już dla Ciebie przeszkodą nie do pokonania. Gorąco polecamy do tego nasz Klub Speakera! Tam porozmawiasz po angielsku z innymi pod okiem profesjonalistów, którzy pod koniec każdego spotkania podsumują je obiektywnym feedbackiem. Jeśli jednak nadal czujesz, że to nie jest łatwy orzech do zgryzienia, może czas na korepetycje z doświadczoną osobą, która wyjaśni, co i jak i potrenuje razem z Tobą?


klub anonimowego speakera korepetycje nauka angielskiego online nauka konwersacji

3. Metoda


Jeśli ogrom wiedzy o angielskich czasach Cię przeraża, spróbuj spojrzeć na to w sposób następujący – możemy je podzielić na przeszłe, teraźniejsze i przyszłe, a w każdej z tych grup mamy czas prosty (simple), ciągły (continuous), perfect i perfect continuous:


  • PAST (przeszłość): Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous,


  • PRESENT (teraźniejszość): Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous,


  • FUTURE (przyszłość): Future Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous.


Dzięki podzieleniu czasów w ten sposób całość wygląda bardziej przejrzyście i można rozplanować sobie naukę. Dla początkujących najrozsądniej będzie opanować najpierw czasy proste i ciągłe (simple i continuous) – i to już wystarczy, żeby się porozumiewać. Następnie warto zabrać się za pozostałe, które może są odrobinę bardziej skomplikowane, ale zależności między nimi powinny pomóc Ci się w tym połapać (np. wszystkie continuousy mają przy czasowniku końcówkę –ing). Podział ten powinien też pomóc rozszyfrować budowę zdań w każdym z tych czasów, ponieważ w obrębie jednego aspektu (np. czasy perfect) konstrukcje będą do siebie podobne.


Przykładowo zdanie twierdzące w Present Perfect wygląda następująco:

podmiot + have/has + czasownik w III formie


Zdanie twierdzące w Past Perfect tworzymy w ten sposób:

podmiot + had + czasownik w III formie


Natomiast zdanie twierdzące w Future Perfect przedstawia się tak:

podmiot + will + have + czasownik w III formie


Jak widać, schemat jest bardzo podobny, wystarczy go zapamiętać, a nauka będzie o wiele prostsza.


grammar tenses, czasy gramatyczne, gramatyka, nauka angielskiego

4. Określniki czasowe


Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać są określniki czasowe. Dla każdego czasu wyróżniamy typowe słowa/wyrażenia, które pomogą nam podjąć decyzję, jak skonstruować dane zdanie. Prostym przykładem jest Present Simple – stosujemy go, między innymi, gdy mówimy o czynnościach cyklicznych, rutynowych i dlatego właśnie typowymi dla niego określeniami czasu będą słówka wskazujące na powtarzalność danej aktywności: np. often (często), usually (zazwyczaj) czy sometimes (czasami).5. O tym pamiętaj


Uczniowie często próbują znaleźć odpowiednik angielskiego czasu w języku polskim lub odwrotnie, co jest oczywiście błędne, bo nie da się przełożyć jednego języka na inny 1:1. Można jednak być uczniem wytrwałym, wnikliwym i uważnym, a to pomoże zauważyć schematy rządzące angielskim i sprawi, że nauka będzie uporządkowana, przejrzysta i, summa summarum, prostsza. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w nauce, umów się na lekcje online w Tutees! Szybko rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy wykorzystać wiedzę w praktyce :)tutees, szkoła językowa, szkoła językova, #betutees

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Oferta

Benefity

Tutees

  • Instagram
  • Facebook

Adres korespondencyjny:

ul. Starowiejska 16/2,

81-356 Gdynia, Pomorskie

jesteśmy częścią grupy
Matematify  sp. z o.o.

NIP: 5862376214

KRS: 0000944783

bottom of page