top of page

Jak uczyć się phrasal verbs?


Phrasal verbs to angielskie czasowniki złożone, które składają się z:

  • czasownika bazowego i przysłówka,

  • czasownika bazowego i przyimka,

  • czasownika bazowego i przysłówka oraz przyimka.

Semantycznie twór ten nie ma nic wspólnego z czasownikiem bazowym, posiada całkowicie nowe znaczenie, co utrudnia nieco sprawę. Na przykład weźmy taki podstawowy czasownik jak go. Oznacza on „iść” lub „pójść”, a po dodaniu przyimka with otrzymamy go with, co może, w zależności od kontekstu, oznaczać „być częścią”, „pasować” lub „zaakceptować”:


Red shoes go with your blouse. (Czerwone buty pasują do twojej bluzki.)

The team went with my plan. (Drużyna zaakceptowała mój plan.)


Niemniej phrasal verbs to bardzo istotna, a zarazem niełatwa część mowy. Warto je jednak opanować, ponieważ w mowie codziennej występują bardzo często, uczynią więc wypowiedź bogatszą i naturalniejszą.


Ale jak je zapamiętać?1. Nie wszystkie na raz

Ucz się kilku/kilkunastu czasowników dziennie i zadbaj o regularność i powtórki. Istnieje wówczas większa szansa na to, że wiedza zostanie z Tobą na dłużej. :) Taka metoda nauki sprawdza się nie tylko przy „frejzalach”, ale też np. przy ogólnym słownictwie.2. Korzystaj, ilekroć masz okazję

Najlepiej jeszcze na etapie nauki postaraj się ułożyć po zdaniu lub dwa do każdego czasownika frazowego. Stworzysz dzięki temu kontekst, co ułatwi zapamiętywanie. Później już tylko szukaj okazji, żeby pochwalić się nową wiedzą, na przykład, podczas zajęć indywidualnych ze swoim lektorem/lektorką czy też w rozmowie z obcojęzycznym znajomym. Brzmij jak native!


 

W Tutees oferujemy też wspaniałą możliwość ćwiczenia konwersacji w języku obcym – Klub Speakera, gdzie pod opieką lektora będziesz mógł/mogła nabrać doświadczenia w żywej komunikacji w języku angielskim.

 
Phrasal verbs - nauka języka angielskiego

3. Powtarzaj!

Co kilka dni (np. raz w tygodniu) powtarzaj to, co już zdążyłeś/zdążyłaś opanować. Bez tego ani rusz. Rób sobie listy, fiszki lub ucz się i powtarzaj z gotowej tabeli.4. Wybierz metodę odpowiednią dla Ciebie

Ucz się albo tematycznie (np. czasowniki związane z pracą), albo według czasownika bazowego (np. „frejzale” z get) – sprawdź, co będzie się lepiej sprawdzało w Twoim przypadku lub poproś o poradę swojego nauczyciela lub korepetytora. Zaletą pierwszego sposobu będzie możliwość ułożenia sobie w głowie (bądź na kartce papieru lub elektronicznie) historyjki z danymi czasownikami złożonymi, najlepiej jakiejś łatwo zapadającej w pamięć. Niektórym ta metoda wydaje się jednak zbyt czasochłonna i będą optowali za tą drugą. Ale to już całkiem up to you :)A od czego zacząć?


Najlepiej zacząć od najpopularniejszych czasowników złożonych, tych które najczęściej usłyszysz w ulubionych piosenkach anglojęzycznych wykonawców lub które ułatwią Ci oglądanie filmów bez polskiego dubbingu. Trudne wyrazy lepiej będą wchodziły do głowy, jeśli usłyszysz je od ulubionego aktora czy piosenkarza niż podczas wkuwania na blachę. Słuchanie jest metodą pasywną, która jest potrzebna nie mniej niż czytanie i pisanie.I pamiętaj: nie jesteś sam!

Przygotowaliśmy dla Ciebie tabelkę najpopularniejszych czasowników frazowych – takich, których najczęściej usłyszysz od native speakerów oraz osób biegle posługujących się językiem angielskim. Swoją naukę phrasal verbs możesz zacząć właśnie od zapoznania się z jej treścią.


Phrasal Verbs - Czasowniki złożone - Czasowniki frazowy - Frejzale

 

Dalej nie wiesz, jak się do tego zabrać? Napisz do nas, z przyjemnością pomożemy znaleźć strategię idealną dla Ciebie :)

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Oferta

Benefity

Tutees

  • Instagram
  • Facebook

Adres korespondencyjny:

ul. Starowiejska 16/2,

81-356 Gdynia, Pomorskie

jesteśmy częścią grupy
Matematify  sp. z o.o.

NIP: 5862376214

KRS: 0000944783

bottom of page