top of page

Jak uczyć się języka obcego? Praktyczne wskazówkiWiele osób myśli o tym, żeby zacząć uczyć się języka obcego, ale, jak to często w życiu bywa, na planowaniu się kończy. A przecież nauka nowych rzeczy sprawia, że stajemy się wydajniejsi, kreatywniejsi, mądrzejsi, więc temat wart jest zgłębienia! Nie wystarczy tutaj po prostu zacząć – żeby osiągnąć konkretny efekt, potrzeba nam motywacji, chęci i planu działania.
Z tym ostatnim możemy pomóc :)


1. Spraw, żeby nauka stała się rutyną

Regularność jest tutaj bardzo istotna. Codzienna ekspozycja na język obcy sprawi, że Twój mózg stanie się bardziej otwarty na wiedzę z tego zakresu i będzie miał ochotę na więcej! Zanurz się w obcej kulturze, języku, sposobie myślenia, niech język, którego się uczysz, stanie się ważną i nieodłączną częścią Twojego dnia (i życia). Myśl w języku obcym, czytaj, pisz, rozmawiaj, popełniaj błędy, nie poddawaj się!


2. Spróbuj łączyć naukę z przyjemnością

Fakt, brzmi naiwnie, bo przecież nauka to nauka, trzeba się wysilić, postarać, skupić, a jak to zrobić po całym dniu w pracy, gdy mózg już paruje? W takich sytuacjach włącz po prostu film po angielsku, przeczytaj jakiś tekst na temat, który Cię interesuje, czy posłuchaj ciekawego podcastu. Relaks, rozrywka, ale i trochę nauka. Jeśli chodzi o języki obce, wyróżniamy naukę
aktywną i pasywną, z czego ta pierwsza przynosi zdecydowanie lepsze efekty, więc niech Twój umysł pozostanie, w miarę możliwości, aktywny. Staraj się wyłapywać co ciekawsze słowa, zwroty lub konstrukcje, zapamiętywać je (albo zapisywać), zwracaj uwagę na brzmienie języka. To wciąga! Jeśli jednak nie masz opanowanych podstaw gramatycznych, warto to połączyć – godzina czy dwie w tygodniu zajęć praktycznych, skupionych na gramatyce, a dodatkowo nie odpuszczaj nauki przez rozrywkę, bo w głównej mierze to ona pozwoli Ci czerpać przyjemność z całego procesu. Efekt gwarantowany!


3. Ustalaj realne cele

Ameryki nie odkryjemy, ale nie da się przeskoczyć w miesiąc z A1 na C2. Daj sobie czas, ale nie odpuszczaj – jak wspominaliśmy, regularność jest tu kluczowa. Samozaparcie też, bo bez niego o jakąkolwiek systematyczność będzie trudno. Widoczne efekty będą Cię nakręcać na więcej, więc podaruj sobie możliwość dojrzenia zaskakujących i motywujących rezultatów i działaj. Może potrzeba Ci płynności w mówieniu, a gramatyka trochę kuleje? zajęcia z konwersacji plus podręcznik do nauki gramatyki będą idealne. Lektor będzie monitorować Twoje postępy i podnosić poprzeczkę.


4. Skupiaj się na wszystkich czterech umiejętnościach językowych

Słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie – wszystkie cztery są istotne, nieważne, czy potrzebujesz nauczyć się płynnie mówić do pracy, czy pisać wypracowania do szkoły. Te cztery umiejętności łączą się ze sobą i tylko pracując nad wszystkimi, osiągniesz dobre rezultaty i wejdziesz na wyższy poziom. Możesz oczywiście skupiać się na jednych bardziej, a na innych mniej, jednak nie lekceważ żadnej z nich!


5. Praktyczne wskazówki

Załóż osobny zeszyt na nowe słowa i zwroty, który będziesz mieć zawsze pod ręką. Ustal sobie konkretny plan, np. codziennie co najmniej 10 nowych słówek (z filmu/piosenki/ podcastu/tekstu/głowy, whatever) i po tygodniu powtarzaj całość. Po krótkim czasie zbierze się pokaźna kolekcja – i na papierze, i w głowie.


Potrzebny Ci lektor/ka.

Do współpracy, motywowania, wspierania, sprawdzania efektów, dostosowywania planu działania. To poważne, międzynarodowe przedsięwzięcie, więc trzeba wziąć się do tego na serio! Szukaj osoby, z którą znajdziesz wspólny język, w końcu ma Ci towarzyszyć przez dłuższy czas, a także takiej, która potrafi zarazić pasją do języków obcych. Wbrew powszechnej opinii niektórym lepiej będzie układała się współpraca nie z native speakerem, a z osobą, która przeszła przez cały proces nauki aż do biegłości. Doskonale zna język, ale i pamięta tę drogę – szła nią, ma więc za sobą wszystkie zakręty i wyboje, a co za tym idzie może się wykazać większym zrozumieniem i ma swoje sprawdzone sposoby na
zapamiętywanie różnych gramatycznych zawiłości.


Ustalaj sobie cele i znajduj w sobie zaangażowanie, żeby dążyć do ich osiągania.

 

Dalej nie wiesz, jak się do tego zabrać? Napisz do nas, z przyjemnością pomożemy znaleźć strategię idealną dla Ciebie :)
18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Oferta

Benefity

Tutees

  • Instagram
  • Facebook

Adres korespondencyjny:

ul. Starowiejska 16/2,

81-356 Gdynia, Pomorskie

jesteśmy częścią grupy
Matematify  sp. z o.o.

NIP: 5862376214

KRS: 0000944783

bottom of page