top of page

Język obcy na rozmowie kwalifikacyjnej


W większości miejsc pracy wymagana jest obecnie znajomość przynajmniej jednego języka obcego (i najczęściej jest to angielski). Niektórzy pracodawcy gruntownie sprawdzają możliwości swoich kandydatów na tym polu podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przeprowadzają ją częściowo lub całościowo w wymaganym języku, co może przysporzyć potencjalnemu pracownikowi wiele dodatkowych stresów. Kluczem do sukcesu i remedium na nerwy jest w tej sytuacji przede wszystkim odpowiednie przygotowanie.1. Słownictwo


Ułóż sobie przykładową rozmowę wcześniej i zastanów się, co chcesz przekazać przyszłemu pracodawcy. Jeśli podczas takiej symulacji w Twojej głowie napotkasz jakieś braki w słownictwie, uzupełnij je i odśwież swoją wiedzę. Postaraj się używać języka branżowego na odpowiednim poziomie i ciekawych zwrotów, które pokażą, że znasz się na rzeczy. Często doskonale sprawdza się przeczytanie kilku tekstów (np. artykułów) z danej branży/tematyki w języku obcym, żeby oswoić się z żargonem i nie dać się zaskoczyć. Może dodatkowo dowiesz się czegoś nowego z danej tematyki? :) Dobrym rozwiązaniem może być też przeanalizowanie zwrotów, pytań i odpowiedzi typowych dla rozmów kwalifikacyjnych. Przykładowo:


- Tell me briefly about yourself. | Opowiedz krótko o sobie.

- Why would you like to work in our company? | Dlaczego chciałbyś/chciałabyś pracować w naszej firmie?

- Why are you an appropriate candidate for this job? | Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem/odpowiednią kandydatką na to stanowisko?

- What are your strengths/weaknesses? | Jakie są twoje mocne i słabe strony?

- What value can you bring to the company? | Co możesz wnieść do firmy?

- Where do you see yourself in 5 years? | Gdzie widzisz się za 5 lat?2. Standardowe przygotowanie


Oprócz tego, że, jak wspomnieliśmy, należy koniecznie popracować nad stroną językową, pamiętaj o typowych krokach, które warto poczynić, żeby dobrze wypaść, a mianowicie zrób research na temat firmy – przejrzyj ich stronę internetową, zapoznaj się z ofertą i spróbuj dowiedzieć się czegoś o osobie rekrutującej. Pomyśl też, jak zgrabnie wyjaśnić, dlaczego akurat Ty jesteś idealnym kandydatem/idealną kandydatką na to stanowisko i dlaczego chcesz dostać tę pracę. Innymi słowy spróbuj ułożyć sobie odpowiedzi na pytania, które zwyczajowo padają na rozmowach kwalifikacyjnych, bo stres może skutecznie utrudnić ułożenie na szybko przekonującej przemowy. Warto też być na bieżąco z branżowymi nowinkami, wiedzieć, co aktualnie dzieje się w danej dziedzinie.


rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim

3. Bez stresu


Ważne jest, żeby przygotowanie do rozmowy zacząć wcześniej i mieć czas na powtórkę i utrwalenie nowych zwrotów. Ubieganie się o nową posadę i tak dla większości jest stresującą okolicznością, po co więc dokładać sobie jeszcze więcej? Zachowaj spokój i poświęć na to trochę czasu, aż poczujesz się gotowy/a – a potem daj z siebie wszystko! Solidny research i zapoznanie się ze słownictwem często załatwiają sprawę, a jeśli nadal czujesz, że nerwy Cię zżerają, może spróbuj ćwiczeń relaksacyjnych?4. Profesjonalna pomoc


W dzisiejszym świecie trudno jest obyć się bez chociaż podstawowej znajomości języka obcego. Warto więc zastanowić się nad stałą współpracą z profesjonalistą/profesjonalistką, wówczas żadna rozmowa po angielsku Ci niestraszna! W Tutees mamy w swojej ofercie zajęcia z Business English, podczas których możesz na przykład:

  • przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną z lektorem/lektorką,

  • regularnie wdrażać się w biznesowe słownictwo,

  • pracować nad płynnością w mówieniu,

  • nauczyć się myślec po angielsku.


Taka dłuższa ekspozycja na język biznesowy sprawi, że niewątpliwie będziesz czuć się pewniej oraz będziesz lepiej przygotowany/a. Prywatne lekcje to też oswojenie się z gramatyką, opanowanie płynnego wypowiadania się czy praca nad myśleniem w języku obcym. Ogólnie rzecz biorąc, prywatne lekcje to aktualnie bardzo przydatna sprawa i to nie tylko podczas ubiegania się o nową pracę.5. Praktyczne tipy


Dla osoby niemówiącej na co dzień w języku obcym taka rozmowa – wiążąca się z ogromem stresu – to spore wyzwanie. Dlatego też warto wspomnieć o rzeczach, które pod wpływem nerwów mogą, a nie powinny się zdarzyć.

  • Nie wtrącaj słów/zdań po polsku! Nawet jeśli nie będziesz znać jakiegoś słowa/zwrotu po angielsku, użycie jego polskiego odpowiednika to faux pas. W takiej sytuacji nie trać pewności siebie (nawet osoby zaawansowane nie znają na pamięć całych słowników) i po prostu użyj synonimu lub wyraź daną kwestię innymi słowami. Jeśli się zdenerwujesz i napotkasz pustkę w głowie, możesz dać sobie parę chwil na zastanowienie/ochłonięcie. Wypowiedzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej muszą być przemyślane i zdarza się, że nawet mówiąc w języku ojczystym potrzebujemy się przez chwilę zastanowić, jak wyjaśnić nasz punkt widzenia.


  • Nie mów, że nie umiesz czegoś powiedzieć – nawet, jeśli jest Ci trudno wyrazić jakąś myśl, próbuj mówić prostymi zdaniami, ale walcz o płynność i klarowność.


  • Nie musisz silić się na zaawansowane konstrukcje, którymi nigdy nie operowałeś/nie operowałaś – lepiej mówić prościej, a naturalniej.


Rozmowa kwalifikacyjna

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Oferta

Benefity

Tutees

  • Instagram
  • Facebook

Adres korespondencyjny:

ul. Starowiejska 16/2,

81-356 Gdynia, Pomorskie

jesteśmy częścią grupy
Matematify  sp. z o.o.

NIP: 5862376214

KRS: 0000944783

bottom of page